Každý duel je derby, vypráví o divoké Maltě odchovanec brněnského fotbalu

04.07.2010 13:43

Každý duel je derby, vypráví o divoké Maltě odchovanec brněnského fotbalu

velikost textu:

30. června 2010  9:55

Birkirkara, FC Valletta, Sliema Wanderers. Jména předních maltských klubů většinou našinci nic neřeknou, i zde se ale najde česká stopa. Fotbal na středomořském ostrově hraje Brňan Martin Hrubša.  

Jak vypadá život na Maltě? Rozhodně to není nuda. Svědčí o tom následující historka: Když opilý řidič zapadl s autem do ohraničené díry v silnici, trvalo policistům půl hodiny, než z 60 metrů vzdálené stanice přijeli. Od nehody pak jeden z nich zamířil do restaurace poblíž a objednal si pivo.

U vedlejšího stolu náhodou seděl fotbalista Martin Hrubša. "Ptal jsem se, co udělají s tím chlapem, jestli mu dělali test na alkohol. Policajt odpověděl, že to není třeba, že z něj alkohol táhne a očividně je na mol. Tak jsem se ptal, jestli mu vezmou papíry. Nato se policajt divil, proč by to dělali. A co s ním tedy budou dělat? Prý, že mu možná to auto vytáhnou z díry. Ale záleží na tom, jestli bude ochoten si to zaplatit."

Chvíli nato přišel do restaurace další policista, a přestože si objednal kolu, přistálo před ním také pivo. "A nakonec přišel ten opilej borec z auta a začal pít s nimi," kroutí nevěřícně hlavou Hrubša a podotýká: "Na Maltě je to opravdu divoké, co jsem tam zažil, je neuvěřitelné. Ale postupně jsem si zvykl a jsem tam fakt šťastný, nemůžu říct ani půl špatného slova."

Elita by prý v Česku hrála klidný střed

Fotbalista, který vyrůstal v Brně, poté hrál třetí ligu v Dolních Kounicích a čtyři roky v rakouských nižších soutěžích, odkopal minulý rok v dresu maltského ligového týmu Hamrun Spartans. K exotickému angažmá se dostal přes známého ze středomořského ostrova.

"Nabídl mi, jestli nechci přijet na test. Ale v prvním klubu, kde jsem působil, měli úplatkářskou aféru, o které mi neřekli. Odehráli jsme jedno kolo a byli jsme vyloučeni z ligy," popisuje Hrubša, který se tak sebral a odletěl domů.

"Do čtrnácti dnů mě ale kontaktoval Hamrun a nabídl mi ještě lepší smlouvu. Mám placený byt i auto a k tomu výplatu," pochvaluje si. Jistě, kvalita maltského fotbalu není nijak slavná. Ale podle českého vyslance ani úplně mizerná.

"Úroveň odpovídá naší druhé lize, ale ty nejlepší týmy by v klidu hrály střed tabulky i v první. Kluby totiž mají velkou kupní sílu, ve Vallettě třeba působil Jordi Cruyff," zmiňuje Hrubša syna nizozemské legendy, který si zahrál v Barceloně či Manchesteru United. "Letos Valletta lanařila i Edgara Davidse, ale nevyšlo jí to."

Na Maltě působí i hodně Afričanů a Jihoameričanů. "U nás hrál Brazilec a Nigerijec. Od cizinců se čeká, že týmy potáhnou, protože jich je omezený počet," prozrazuje český stoper.

Zatímco domácí amatéři trénují jen večer, zahraniční posily se připravují i dopoledne. "Malťané dělají pro fotbal maximum, náš klub velmi dobré podmínky. Můžeme například chodit do posilovny v luxusním hotelu, kde jsem potkal Garryho Nevilla. Prý s Ryanem Giggsem vlastní čtvrtinu toho hotelu," zmiňuje Hrubša dvě osobnosti Manchesteru United.

Jeho Hamrun jako nováček skončil v lize sedmý a k tomu si zahrál semifinále poháru, v němž na penalty vypadl s favorizovanou Vallettou.

"Příští rok chce hrát vedení poháry, proto koupilo brazilského gólmana a dva maltské reprezentanty. Náš prezident je úžasný člověk, který do fotbalu strká peníze ze svého."

Přátelský zápas ukončila bitka

Jak je na tom Malta ohledně fotbalové atmosféry? "Prakticky každý zápas je derby, protože jednotlivá města se mezi sebou dost nenávidí. Na vyhecovanější duely přijdou dva až tři tisíce diváků, dokážou ale zpívat celý zápas a vytvořit neuvěřitelnou atmosféru," chválí zanedlouho 26letý fotbalista, který na slunečnou Maltu láká i své známé.

Ze začátku přitom všechno růžové nebylo. "Musel jsem se rozejít s přítelkyní," podotýká Hrubša, kterému jižanský způsob života úplně nesedí. "Na všechno mají čas, třeba na ty jejich siesty si nezvyknu. Když si člověk potřebuje koupit něco k jídlu, musí čekat do čtyř odpoledne, než otevřou obchody."

Jižanská povaha jsou znát i na hřišti. Malťané se snadno nadchnou, ale také naštvou. "Hráli jsme přátelský zápas s Ferencvárosem Budapešť, po 22 minutách ale byl ukončen pro hromadnou bitku," sděluje Hrubša.

Ten na Maltě našel spoustu přátel z celého světa, novou partnerku ale zatím ne. "Malťanku ani nechci. Jsou strašně věřící a navíc hrozné stíhačky," usmívá se sympatický fotbalista, který nezapře dobrodružnou povahu.

"Na Maltě chci hrát ještě rok a pak bych rád do Vietnamu, kde už jsem dostal nabídku. To je zase úplně jiná kultura, tak to chci zkusit." Nyní o víkendu si ale v Brně zahraje úplně jinou soutěž: Mistrovství České republiky v malé kopané.

"Těším se, že si zaútočím a zastřílím, protože náš trenér na Maltě je opatrný a drží obránce zkrátka," svěřuje se Hrubša. Jinak mu ale na divokém ostrově téměř nic nechybí.

jak se hraje maltská liga

Nejvyšší soutěž čítá deset týmů, které v první části hrají dvoukolově každý s každým. Poté se všem odečte polovina bodů, aby se snížily rozestupy v tabulce, a liga se rozdělí. Prvních šest celků hraje o titul, zbylé čtyři o záchranu. V evropských pohárech startují tři maltské týmy.