Představení nové brněnské posily do obrany Richarda Stehlíka - KOMETA BRNO

21.06.2010 17:47

Představení nové brněnské posily do obrany Richarda Stehlíka

B r n o – Fanoušci Komety se mohou na začátek sezóny těšit znova o chlup více. Klubu se totiž podařilo ulovit exvítkovicekého obránce Richarda Stehlíka. Po Malcovi, Ostrčilovi a Protivném je to již čtvrtý nový hráč do zadních řad, pro kterého bude hala Rondo v příští sezóně domácí tvrzí. Rodák ze Slovenské Skalice odehrál v české extralize již pět sezón a patří mezi zkušené borce s reprezentačními i zámořskými zkušenostmi.

V místě narození se i poprvé postavil na led. Současná Pálffyho HK 36 Skalica si jej podržela v mládežnických kategoriích až do doby, než v roce 2000 naskočil do prvního extraligového zápasu. Na Slovensku se však moc dlouho nezdržel, protože po každé ze dvou prvních skalických sezon reprezentoval svoji zemi ve výběru U18 na mistrovství světa. Právě výkony z druhého mistrovství světa U18 v Pardubicích a Hradci Králové mu možná otevřely cestu za moře.

Jako první se pokoušel vyhrát a prosadit se do NHL v týmu Sherbrooke Beavers (QMJHL). Ve stejné soutěži pokračoval i v sezóně následující (03/04), kde oblékl dres Maniaků z Lewistonu. Na obránce si v součtu po těchto dvou sezónách připsal solidních šedesát kanadských bodů, ale hlavně dvacet kladných bodů v hodnocení plus minus. I při jeho zámořské štaci nevypadl z reprezentace a bojoval nyní již v týmu juniorů.


 

Ani výborné výkony mu však neotevřely cestu do týmu Nashville Predators, který jej v roce 2003 draftoval jako celkové číslo 76. Téměř dva metry měřící a 110kg vážící zadák se musel vrátit do Evropy a vybral si rodnou Skalici. Zde načal sezónu 2004/2005, ale na jejím konci už hájil obranné řady v městě pod hradem Trenčínem, kde se radoval z celkového třetího místa.

Ani v městě rozprostřeném kolem řeky Váh však dlouho nepobyl. Poprvé totiž nahlédl do české extraligy, kde ve Spartě načal sezónu 2005/2006. A hned na první pokus mohl nad hlavu zvednout pohár, který v České republice zvedají vítězové play off extraligy ledního hokeje. Ve finálových bojích proti znepřátelené Slavii zaznamenal Stehlík osm kladných bodů v bilanci plus mínus.

Do finále pomohl klubu z Holešovic i o rok později a znova mohl v dresu s velkým S na hrudi bujaře oslavovat mistrovský titul. Za dva roky si tak vypracoval v české extralize vynikající jméno a zařadil se mezi elitní obránce soutěže. Ve Spartě se pokusil zkompletovat zlatý hattrick, ale poslední zdejší sezónu si třináctinásobný slovenský reprezentant představoval určitě jinak. V základní části totiž kvůli zranění odehrál jen deset zápasů. Na čtyři zápasy v play off proti Liberci by asi nejraději zapomněl úplně, protože Tygři Spartu hned v prvním kole doslova roztrhali 4:0 na zápasy.

Obránce, jenž se narodil 22. června roku 1984, si zkusil napravit chuť přestupem do Vítkovic. Zde strávil poslední dvě sezóny a přidal do sbírky třetí, tentokrát stříbrnou, medaili. Stalo se tomu v právě skončeném ročníku, když ve finále jeho tým podlehl Pardubicím 0:4 na zápasy. Sám však o finále smolně přišel, když se zranil při tréninku.

V základní části ještě sedával ve vítkovické kabině s Petrem Hubáčkem a Radimem Hruškou. Na začátku jeho šesté extraligové sezóny už by se však měli všichni představit v dresu brněnské Komety. V Brně podepsal Richard Stehlík smlouvu na dva roky.

Foto: Jan Beneš - www.sporting-photo.com, HC Sparta Praha