Bude méně ředitelování a více trénování, říká brněnský kouč Večeřa

25.05.2010 20:57

Bude méně ředitelování a více trénování, říká brněnský kouč Večeřa

V říjnu přišel Karel Večeřa do pozice sportovního ředitele, od včerejška je i trenérem fotbalistů 1. FC Brno. O jiné variantě klub ani neuvažoval, po necelém roce tedy bude opět jeden člověk zastávat dvě funkce spojené s tvorbou a přípravou mužstva.

"Rozhodování to nebylo lehké, ale byla to výzva. Chceme brněnský klub zviditelnit. Zároveň jsem ale nechtěl odcházet od rozdělané práce. Kdyby přišel někdo nový, musel by se tu nějaký čas rozkoukávat. Nasbíral už jsem hodně zkušeností a chtěl bych je tady zúročit," vysvětlil Večeřa, jenž si za asistenty vybral Petra Čuhela, Milana Duhana a Josefa Hrona.

V zimě jste říkal, že práce sportovního ředitele je hodně náročná. Jak to teď budete zvládat?
Moji asistenti mají velkou důvěru, stejně tak lidé, kteří převezmou část funkce, kterou jsem doteď zastával. U mládeže už budou plnit úkoly samostatně a já je budu jen kontrolovat. Doteď jsem spoustu věcí dělal sám.

Kolik lidí převezme vaše úkoly?
U mládeže vznikají tři nové funkce – u dorostu, u žáků i u přípravek budou šéftrenéři. Budou dělat manažerskou činnost, sledovat zápasy, skauting, hodnotit trenéry. Do funkce šéfa skautingu by měl nastoupit člověk, který už pro klub pracuje. Z mého pohledu to bude víc trénování a z ředitelské práce mi zbude spíš kontrolní činnost a kompletní činnosti u áčka a juniorky. Je jen na lidech, aby ukázali, že si důvěru zaslouží.

Jak si rozdělíte trenérskou práci s asistenty?
Trénování bude se vším všudy. Časově nejnáročnější je příprava v létě, ale v sezoně už je to jen dvakrát týdně dvoufázový trénink a zbytek jeden trénink. Jeden den v týdnu je volno, to můžu ředitelovat. Navíc asistentům věřím tolik, že jim některé věci můžu v klidu svěřit.

Máte 70–80 fotbalistů pod profesionální smlouvou. Co všechno je to za hráče?
Rychlý výpočet: 20 hráčů v áčku, 15 v béčku a nadějní dorostenci, takže jsme maximálně na padesátce. To je právě ten ideální počet. Ale máme dalších x hráčů na hostování a těm musíme najít nové angažmá, aby mohli přijít jiní hráči. Nemůžeme zaměstnávat tolik hráčů, kolik jich máme teď.

Nové mužstvo na jaře pět kol zazářilo, pak pohaslo. Kde vidíte jeho přednosti a kde nedostatky?
Nechtěl bych dělat rychlé závěry. Potřebuju mužstvo poznat zevnitř, teď jsem ho viděl akorát zvenku. Hráče jsem poznal jenom na soustředění v Turecku a tam pracovali dobře. Stejně tak na začátku jara. Tým kvalitu má, teď jde jen o to, aby ji potvrdil, vystupňoval a udržel víc než pět zápasů.

Dá se najít příčina poklesu výkonnosti? Richard Dostálek mluvil v závěru sezony ostře o tom, že někteří hráči tomu nedávají to, co by měli.
Spousta z nich byla asi spokojená, že mužstvo bylo po pěti zápasech zachráněné a nebylo v podstatě o co hrát...

...minimálně o prémie přece.
Právě, ale někteří kluci si to zřejmě neuvědomují, tak to vidím zvnějšku. Od nové sezony bychom chtěli nastavit prémiový řád, aby jim v každém zápase o něco šlo. Jedním z prvků by mělo být to, že budou mít nižší základ a vyšší prémie.

Trenér Beránek s mužstvem pracoval rok a půl. Dostali jste od něj nějakou analýzu?
S Mirkem jsme se bavili spíš obecně a je možné, že se spolu ještě spojíme. Jeho poznatky by se určitě hodily.