Hubáček: Změnili jsme styl hry. Nový systém nám může přinést medaili

22.05.2010 12:52

Hubáček: Změnili jsme styl hry. Nový systém nám může přinést medaili

 

 

21. května 2010  15:10

Kolín nad Rýnem (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Tohle už jednou zažil. Na šampionátu v Rize před čtyřmi lety. Ani tam se hokejovým reprezentantům s minimem hvězd moc nevěřilo... A nakonec byli úspěšní, přivezli stříbro. "Když jsem si letos pořád dokola četl o těch posledních nepovedených čtvrtfinále, bleskla mi ta Riga hlavou," vyprávěl den po postupu do semifinále mistrovství světa útočník Petr Hubáček.

 

Křídlo brněnské Komety bude mít proti Švédsku dvojnásobnou motivaci. Chce postoupit do finále a zároveň by se tak pomstil za vyražené přední zuby z prvního utkání proti žlutomodrým ve skupině.

"Stejně jsem tam měl můstek. Po šampionátu si to nechám celé spravit, tak doufám, že už je to naposled," ukázal dobře naladěný Hubáček viditelnou mezeru v chrupu.

Jak jste strávil večer po čtvrtfinálové výhře? Jak vás znám, určitě jste se díval na nějaký fotbal, ne?
Na fotbal? Vždyť se nic nehrálo ne? Byl pátek a ten je fotbalově hluchý.

Pátek je ale až dnes.
A jo… No vidíte! Ty zápasy jdou tak rychle za sebou, že už v tom mám zmatek.

Jak vám se usínalo s vědomím, že jste v semifinále?
Člověk je po zápase tak rozhicovaný, že to má přehozené a neví, kdy je noc a kdy den. Takže se spánkem je to horší. Ale jestli se ptáte na prožitky, tak je to strašně příjemné. Takové ty pocity štěstí se míchají dohromady s úlevou a zadostiučiněním. Ovšem pořád je ve mně to, že je to sice hezký úspěch, ale ještě to není ten finální.

Proti Finsku ukázalo mužstvo charakter. Pomohly vám ke stmelení ty krizové situace, do nichž jste se během turnaje několikrát dostali?
Určitě. My to čtvrtfinále hrajeme v uvozovkách už od toho Lotyšska. Tři zápasy už vlastně procházíme vyřazovací částí a každý úspěšně zvládnutý duel nás posiluje do další fáze turnaje.

Kde mužstvo nabralo sílu po prohrách s Norskem a Švýcarskem porazit Švédsko, Kanadu i Finy?
Jedna věc byla hrozně důležitá. Po Švýcarsku jsme změnili herní systém. Za každého stavu, za každé situace jsme začali hrát poctivě na tři hráče dozadu. Ať se děje na ledě cokoliv, pokaždé se snažíme mít tři kluky vzadu a myslet především na obranu. Růža (trenér Vladimír Růžička) na to strašně apeluje a prakticky střídání co střídání to připomíná. A když si vezmu poslední tři utkání, tak my jsme v nich dostali jenom dva góly při hře pět na pět. Víme, že nemá cenu otevírat hru a snažit se dát za každou cenu gól.

Herní projev týmu se vylepšuje každým utkáním...
To mužstvo se utváří, vyvíjí a poznává v průběhu šampionátu. Řeknu to sám za sebe a myslím si, že to tak v hlavách těch sportovců bývá: Když přijedete na mistrovství, všichni chtějí v ten daný moment hrát nejlepší hokej, co umí. Chtěli by být na ledě vidět.

Takže se každý snaží to vzít na sebe a hra je moc otevřená.
My jsme v těch prvních zápasech hráli víc do útoku než do obrany. A až potom jsme zjistili, že mančaftu sedí jiný systém hry, který vychází z dobré defenzivy. Není to třeba tolik na krásu a jednotlivci nejsou tolik vidět, ale je to účelný styl, který nám přinesl tři dobré výsledky po sobě a může nám přinést i medaili.

V semifinále se znovu potkáte se Švédy, které jste ve skupině porazili 2:1. Co se dá od soupeře čekat?
Těžko se vzájemně něčím překvapíme. Zase to bude těsný výsledek a čekám málo gólů. Ten zápas se od toho předchozího moc lišit nebude. Doufám, že ani výsledkem.