Roman PROS majitel 1FC BRNO o brněnském fotbale i KOMETĚ

07.01.2010 12:26

Kupovali jsme špatné hráče, přiznává brněnský fotbalový šéf Pros

7. ledna 2010  8:56 idnes.cz

 

Svůj klub by rád viděl v evropských pohárech, místo toho jej však straší hrozba pádu do druhé ligy. A na Romanu Prosovi je znát, jak ho to trápí. "Fotbal je teď pro mě víc starostí než radostí. Čím víc prohráváme, tím větší starost to je," říká majoritní vlastník ligového 1. FC Brno. 

"Do fotbalu jsme investovali spoustu energie, a výsledek je takový, že stojíme na prahu sestupu a bavíme se o tom, jak je to možné."

Pros v otevřeném rozhovoru pověděl, že v případě sestupu brněnský fotbal opustí. A mluvil i o tom, proč se klub už druhý rok po sobě plácá mezi nejhoršími týmy ligy.

"Nakoupili jsme špatné hráče. Lidé, kteří je vybírali, měli špatné nebo zkreslené informace. Kdybychom peníze investovali jinak, mohli jsme být úplně někde jinde," lamentuje 39letý podnikatel.

Vypadá to, že vás fotbalové neúspěchy hodně ničí.
Je sebezničující dělat něco, co vám nepřináší radost. Ale jsem člověk, který pořád věří, že se to zlomí a že fotbal zase radostí bude.

Ale přesto: nepřemýšlel jste o tom, že byste s fotbalem skončil?
Pro mě je silně frustrující neustále číst o tom, co všechno jsme udělali špatně, nebo jak by to vypadalo, kdyby se to udělalo jinak. Na to mám jediný argument: jestli mě někdo přesvědčí o tom, že by to dělal líp, ať to zkusí. Pokud přijde silná investiční skupina nebo politici s tím, že mají patent jak fotbalu pomoct, tak klidně. Jsme schopni se bavit s kýmkoliv. Už jsem zažil spoustu lidí, kteří mě k něčemu přesvědčovali, a výsledek známe všichni.

Existuje nějaká hranice, za kterou už byste nešel?
Sestup do druhé ligy. Já si ho nepřipouštím, ale sestup rovná se konec. Víme, co nás stojí úsilí, práce a nervů zajistit v Brně první ligu. A nedovedu si představit, co by znamenalo dělat tady druhou ligu, a vlastně ani proč.

Jaké vlastně jsou vaše současné fotbalové ambice?
Na rovinu jsem řekl, že našim cílem je, i když to teď zní hrozně blbě, aby Brno hrálo evropské poháry. A ten cíl se nemění. Jediné, co se mění, je cesta. Bohužel tahle cesta je neskutečně trnitá, klikatá, zapeklitá a je špatná. Ale nemůžeme si přece říct, že půjdeme do druhé ligy a budeme hrát špici druhé ligy. Sestup je naprosté dno, ale to se nemůže stát ani v nejhorším snu. Dovedu si představit spoustu věcí, ale tohle ne.

Takže důvodem, proč fotbal pořád děláte, je vidina evropských pohárů?
1. FC Brno se svým rozpočtem a s tím, jak je zajištěn chod mužstva i financování klubu, nemůže mít jiný cíl. Věřte mi, že každá sezona, v níž se Brno nachází v tabulce jinde, je pro mě i akcionáře klubu vždycky hrozná rána. Pak si říkáte, proč to tak je. Protože když si myslíte, že by něco mělo fungovat, a ono to nefunguje, tak je něco špatně.

Zmínil jste rozpočet. Zůstává na stejné úrovni jako dřív?
Rozpočet jsme nesnižovali, zůstává ve stejné výši jako v minulých letech. Činí zhruba 80 milionů korun.

Říkáte, že s takovým rozpočtem by Brno mělo hrát evropské poháry. Proč se mu to tedy nedaří?
Ty důvody jsou jasné. Nemáme kvalitní kádr, nemáme tady vhodné typy hráčů. Na to máte odpovědi i od sportovního ředitele a od trenéra. To je hlavní problém Brna.

To je zřejmé. Ale proč je tedy brněnský kádr nekvalitní, když nedostatkem peněz netrpíte?
Protože jsme nakoupili špatné hráče. Protože jsme se s těmi špatnými hráči dřív nerozloučili. Ale to neznamená, že by možnost mít kvalitní hráče nebyla. My jsme ale špatně hráče vybrali, koupili jsme je a teď třeba budeme mít plnou hlavu toho, jak se jich zbavit. Protože jestli si někdo myslí, že ti hráči, co sem přišli, byli zadarmo, tak nebyli. To jsou desítky milionů investovaných korun, další desítkymilionů korun stojí provoz klubu. A je třeba zdůraznit, že 1. FC Brno nikomu nedluží. To všechno stojí energii a úsilí, a výsledek je takový, že stojíme na prahu sestupu a bavíme se o tom, jak je to možné. To je ta důležitá otázka: jak je to možné? A na to jsme si teď odpověděli.

Ty špatné hráče ale přece vybírali určití lidé. Takže se musí jednat o jejich pochybení.
Ano, vybírali je konkrétní lidé. Ti lidé měli informace, na základě kterých jsme se rozhodovali, a ty informace byly nesprávné, špatně formulované nebo zkreslené. Dál to komentovat nechci. Už ve fázi, kdy jsme o koupi hráče rozhodovali, jsme měli vědět, jestli má osobní problémy, jakou má výkonnost, jestli je jeho cena adekvátní. Tyto podklady nám musí někdo připravit a ty, které jsme měli, nebyly správné. Kdybychom ty peníze investovali jinak, tak Brno nemuselo být tam kde je. Mohli jsme tady mít perspektivní hráče, ale nemáme. To znamená, že jsme udělali chyby.

Vyčítáte si nějakou vy osobně?
Určitě, já hledám chyby na prvním místě vždycky u sebe. Člověk pochopitelně rekapituluje své kroky a já jsem ve svém počínání udělal spoustu chyb.

Které třeba?
Nechci být konkrétní. Nerozhodnul jsem se vždycky správně. Ale jak řekl klasik: chybami se člověk učí. A pokud se dostanu do podobných situací, tak určitě nechci udělat stejné chyby, které jsem udělal. Už jsem říkal, že některé nákupy hráčů nebyly šťastné, další byly přímo nešťastné. A já jsem se z toho velice poučil. Dal jsem třeba na doporučení některých lidí, aby ti hráči přišli, a nenaslouchal jsem přitom jiným názorům. Vycházel jsem z nesprávných informací. Je třeba je mít daleko kvalitnější.

Věříte, že k nápravě přispějí změny ve vedení klubu?
Určitě. Změnili se lidé, máme i nastavené jiné mechanismy práce a čas ukáže, jestli to bylo správné rozhodnutí. Teď ale máme lidi, kterým po sportovní stránce důvěřuju hodně, a tím mířím k osobě (sportovního ředitele) Karla Večeři. To je člověk, který tu měl být podstatně dřív a jsem přesvědčený, že s ním bychom ty chyby neudělali. Mojí vnitřní obhajobou ale je fakt, že pan Večeřa dostal nabídku, aby k nám přišel, několikrát. Ale z důvodu, že byl vázán někde jinde, ji nepřijal.

Teď tedy máte sportovní vedení podle svých představ. Jak dlouho může trvat cesta k pohárům?
Není to otázka jednoho roku. V momentě, kdy Karel přišel, jsme startovali od nuly. Výsledek by měl být vidět do tří let.

Máte také nového generálního ředitele Pavla Mokrého.
Jasně, ale on je, i když to zní špatně, jenom ředitel. Má vymezené pravomoci a nerozhoduje o tom, kteří hráči se nakupují, ani nepřichází s tím, kdo by se měl koupit. Tyhle věci jsou oddělené. Je jasné, co kdo dělá a nedělá.

Bývalý ředitel Radek Bělák ale dělal všechno.
Právě proto je teď ředitel ředitelem a nic víc. Byla doba, kdy měl ředitel tendenci mluvit do všeho a všemu rozumět. To ale není možné.

Zjednodušeně se dá říct, že fotbalový klub k úspěchům potřebuje schopné lidi a peníze. To druhé vám nechybí?
Peníze byly zabezpečené celou dobu. A jestliže byla zajištěna ekonomika klubu a něco nám tu nefungovalo, tak je jasná odpověď, co to bylo. Kdybychom neměli na to, abychom do klubu přivedli hráče, pak by se dalo mluvit o tom, že nám chybí to druhé. My jsme ale utratili spoustu peněz a výsledek je takový, že někteří hráči jsou v Brazílii, někteří nám nehrají vůbec, některých se zbavujeme. Ve fotbale by mělo, stejně jako v byznysu, platit, že oddělujete věci podstatné a nepodstatné. A já osobně v byznysu vždycky odděluji citové záležitosti a vztahy.

Nemůžu přece nevzít fotbalistu, protože o mně kdysi něco řekl, nemůžu se někoho zbavit proto, že k němu mám averzi. Ale je spousta funkcionářů, kteří se tímto neřídili. Kdybyste to takhle dělali v byznysu, tak zkrachujete, a pokud to takhle děláte ve fotbale, tak přijdete o výborné hráče a ve většině případů nepřivedete ani ty dobré. To může být klidně i případ Petra Švancary, který z Brna odešel na základě něčeho (mluví se o sporech s tehdejším ředitelem Radkem Bělákem – pozn. aut.).

Povězte: dá se z pozice majitele klubu na fotbale vydělat nebo je to spíš koníček?
Neznám nikoho v první lize, kdo by dělal fotbal jako koníčka. Byl tu jeden takový a jmenoval se Jan Gottwald (bývalý majitel Drnovic), a to vůči němu nemyslím vůbec špatně. Ale pak je tu spousta jiných, kteří fotbal dělají čistě z hlediska "má báti-dal". Takhle by se k tomu mělo přistupovat.

Myslel jsem, že sport se dá dělat z různých pohnutek. Třeba Libor Zábranský převzal Kometu kvůli tomu, aby ji postrčil výš.
Ale kdyby hokejový klub z dlouhodobého hlediska prodělával, tak by to Libor nedělal. Vždycky by mu ten koníček jednou skončil. Koníčka děláte do té doby než vám dojdou peníze. Pokud by rozpočet klubu měl ze sta procent zaplatit Libor Zábranský, tak by ten hokej nedělal. A to platí pro kohokoliv.

Ale někdo přece jde do sportu proto, aby na něm vydělal, a někomu stačí být třeba na nule, ale těší ho sportovní úspěchy.
My jsme koupili klub, protože jsme chtěli, aby v Brně fungovala první liga. Viděli jsme neutěšené poměry v brněnském fotbale. Šli jsme do toho, aby se to někam posunulo. Chtěli jsme, aby peníze, které firma vydělá, zůstaly v klubu, tedy aby je nikdo nerozkradl. A nikdo si nevzal ani korunu. Pokud mluvím za sebe, nejsem na výplatní pásce 1. PC Brno, nikdy jsem nebyl a nikdy nebudu.

Na druhou stranu se na to vždycky musíte dívat jako na byznys, je strana plusová a strana minusová. Pokud by klub nebyl soběstačný, tak to nemůžete dělat. My fotbal celou dobu děláme jako byznys, klub funguje jako zdravá firma. A tenhle přístup se z naší strany nezmění. Díky němu se náš klub dostal na takovou ekonomickou úroveň.

Blíží se zimní přestupní termín a váš tým potřebuje posílení. Kolik do něj investuje financí?
To se nedá ani naznačovat. Když řeknete částku, tak vám pak někdo bude chtít pustit žilou. To je informace pro klubové představenstvo, kterému bude sportovní ředitel předkládat návrhy hráčů, kteří by měli přijít.

V souvislosti s Brnem ale zatím padala vesměs jen jména z druhých nejvyšších soutěží. Mohou hráči z druhé ligy posunout váš klub tam, kam si představujete?
Na to vám neumím odpovědět. Tyto hráče vytipoval pan Večeřa a jestli je vytipoval, tak je přesvědčený o jejich kvalitě. Jestli to budou dobré posily nebo ne, to ukáže čas. Já budu tak jako vždycky podporovat svoje spolupracovníky v jejich snažení. Když dřív přišel člověk XY a řekl, že je potřeba toho a toho hráče přivést do Brna, tak jsme dělali vše pro to, aby tu ten hráč byl. A to stejné bude pokračovat i dál.