Věřím, že nastartovaná práce přinese plody, věří šéf brněnského fotbalu Pros

25.05.2010 20:59

Věřím, že nastartovaná práce přinese plody, věří šéf brněnského fotbalu Pros

Roman Pros to nemá snadné. Jako majitel zbavil fotbalový klub 1. FC Brno dluhů, zařadil ho mezi ekonomicky nejsilnější v Česku a dovedl jej k pátému a čtvrtému místu v lize. Po dvou nepovedených sezonách mu však mnozí fanoušci spílají. "Zaslechl jsem dokonce, že jsem hrobař brněnského fotbalu," poznamenal Pros.

"Neberu tyto hlasy na lehkou váhu, dokonce mě mrzí. Ale i když jsme udělali spoustu chyb, odvedli jsme také spoustu práce, která přitom není zmiňována. Já ale vím, v jakém stavu se klub nacházel a co všechno se změnilo a za naši práci se rozhodně nestydím."

Pravdou je, že dvou nejprestižnějších evropských pohárů, o kterých Pros v minulosti mluvil, se zatím fandové nedočkali. On sám však dosud víru neztratil. "Jestliže angažujeme renomovaného trenéra jako pana Večeřu, nemůžeme mít jiný cíl," zmiňuje nového kouče, do něhož vkládá velké naděje. "Potřebuje ale čas a ten od nás dostane."

Jste hodně rád, že Karel Večeřa k postu sportovního ředitele nakonec přijal i místo trenéra?
Já jsem se nikdy netajil přáním, aby pan Večeřa jednou seděl na téhle lavičce. Mám z toho radost, protože je to Brňák, který chce pro brněnský fotbal udělat co nejvíc. A potěšilo mě, že když dostal nabídku dělat trenéra, tak jasně řekl, že chce pokračovat ve funkci sportovního ředitele, protože začal práci a tu chce dokončit. Už jenom tím umě získal spoustu kladných bodů.

Bylo pro vás účinkování předchozího trenéra Beránka zklamáním?
Myslím, že jsme nebyli zklamaní jen my, ale tak nějak všichni. Rozhodně jsme trenéra Beránka neangažovali proto, abychom skončili jedenáctí. Klubové představenstvo zcela jasně řeklo, že chceme změnu, a na základě toho jsme začali jednat o příchodu nového trenéra.

Považujete uplynulou sezonu za ztracenou?
Z hlediska ekonoma to byl ztrátový rok. Stál nás x desítek milionů korun a výsledek byl takový, že jsme skončili jedenáctí a ve finále na nás chodilo jen torzo diváků.

Co hodláte změnit, aby příští rok takový nebyl?
Změnili jsme post trenéra. Pan Večeřa přichází s novou vizí, jak v Brně znovu všechno nastartovat, a naši důvěru.

Zmínil jste, že na boj o evropské poháry mu dáváte čas. Kdyby o ně mělo Brno opět usilovat?
Je jasné, že pokud bychom měli hrát každý rok jedenácté místo, tak nemá vůbec cenu fotbal dělat. Pan Večeřa má jasný cíl, se kterým přišel i on sám. Nechci říct, který přesně rok bude hrát evropský pohár, ale zatím přichází s jasnou vizí, že chce zaplnit stadion na Srbské. Což znamená, že bude hrát dobrý fotbal.

Má na to ale váš kádr?
Já bych otázku hráčského kádru nechtěl komentovat. Před mistrovstvím světa v hokeji jsem slyšel, že naše reprezentace nemá dost kvalitní kádr a získala titul mistrů světa. Tuhle otázku bych nechal na panu Večeřovi a na jeho kádru, jestli na to doopravdy má.

A když přijde Večeřa, že potřebuje tu a tu posilu...
...tak uděláme to stejné, co jsme dělali vždycky. Jakýkoliv trenér přišel s konkrétním hráčem nebo konkrétním postem, tak jsme dělali vše pro to, aby toho hráče měl. Stejné to bude v případě pana Večeři, takovou má slíbenou naši podporu a v tomto mu maximálně vyhovíme.

Brno netrápí jen výsledky prvního týmu, ale také béčka a dorostu, které poslední dva roky bojovaly o záchranu. Víte, jak to napravit?
Když pan Večeřa přicházel na místo sportovního ředitele, tak upozorňoval, že to tak bude. Dnes u oběda už měl ale zcela jiný pohled na věc a říkal, že to, co se povedlo nastartovat, přinese plody. A protože je pan Večeřa perfekcionista, tak mu v tomhle doopravdy věřím.

Třeba ohledně práce s mládeží? Dá se tedy říct, že Večeřa nyní napravuje věci, které předtím byly zanedbané?
V minulosti to bylo trošku jinak, my jsme neustále oddělovali první mužstvo od všeho ostatního. Pan Večeřa přišel na post sportovního ředitele s tím, že chce zodpovídat za sportovní úspěchy klubu jako celku. Od žáčků až po první mužstvo chce vytvořit jasnou strukturu toho, jak hráči budou postupovat tak, aby do prvního mužstva přicházeli naši odchovanci. V tomto jde o neoddiskutovatelný posun.

Trenér Beránek si při svém loučení posteskl, že brněnský fotbal nemá od města vytvořené dostatečné podmínky. Jak to vidíte vy?
Přijeďte se podívat, v jakých podmínkách trénujeme, co tu máme, a na to si najde každý Brňák odpověď sám.

Co vám chybí? Travnaté plochy?
V tréninkovém centru je do dneška dodělány nemáme. Při slavnostním otevírání zaznělo, že budeme trénovat na nových přírodních travách. Můžete se tam jet podívat a uvidíte, že je tam hlína, možná bude zasetý ječmen nebo řepka olejná, která je teď docela módní, ale žádná tráva tam zatím není.

Proč? Je problém v pozemcích?
Dodneška nemáme vyřešenou záležitost pozemků s městem Brnem. Jsme ubezpečováni, že se na tom neustále pracuje, ale vemte si, kolik je to let, kdy jsme tréninkové centrum otevírali.

Takže se v Brně pro fotbal za poslední roky nic neudělalo?
Vidíte, že se to nikam nepohlo, tak asi žádný posun není. Já od začátku říkám, že sport by mělo město Brno podporovat, ale to znamená doopravdy podporovat. Můj názor v tomhle zůstává několik let stále stejný. Berte to tak, že klub válčí na všech frontách, a to postupně vyčerpává. Něco jiného by bylo, kdyby se nedařilo jen jednomu mužstvu, ale my jako klub musíme řešit spoustu jiných problémů.

Máte ještě dost síly bojovat?
Já jsem bojovník a lidé, jako je pan Večeřa, mě neskutečně nabíjí novou energií. Určitě budeme bojovat dál.

Zůstane stejný rozpočet klubu? Doteď činil 80 milionů.
O rozpočtu se budeme bavit na představenstvu a já jsem pro, abychom ho neměnili. Říkám, že jediná ostuda je, že klub s takovým rozpočtem hraje tak, jak hraje.

Máte pro to vysvětlení? Patříte k nejlépe zabezpečeným týmům, výsledky tomu ale neodpovídají.
To je právě ta věc, která mně osobně nejvíc vadí. Jestliže několik let systematicky vydáváme tyhle prostředky na chod klubu a výsledky jsou takové, jaké máme, tak zaznívají hlasy, proč to nedělat za 30 milionů, když výsledky budou stejné. To je věcí našich dalších rozborů. Ale je to o tom, co předvádí mužstvo na trávníku. Z našeho pohledu má zabezpečeno úplně všechno, my ve vedení klubu pracujeme na 110 procent, aby hráči měli vytvořeny ideální podmínky. Náš úkol je zajistit ekonomické fungování klubu, a to my plníme. V dnešní době to není snadné a je otázka, jestli v sobě najdeme sílu na další rok a znovu se pokusíme to zlomit.

Tu sílu jste tedy v sobě našel?
Pan Večeřa mě a mé spolupracovníky přesvědčil, vyzařuje z něj neskutečná jiskra, že tomu věří. Já na svoji obhajobu chci říct, že jsem zaslechl, že každý rok vyhlašuju za cíl poháry, ale před tímto ročníkem jsem žádný pohár nevyhlašoval. Nicméně chci říct, že pokaždé, když jsem prohlásil, že chceme hrát o poháry, jsem tomu věřil. Možná si někdo myslí, že jsem blázen, ale vnitřně jsem tomu opravdu věřil. A že se to nepovedlo, to je pro mě obrovské zklamání.

Uvažoval jste někdy o tom, že byste klub prodal?
To jsou věci, o kterých člověk může přemýšlet pořád. Já jsem si říkal, jak je možné, že se nacházíme na těchto místech. Znovu říkám, že to rozhodně není o množství investovaných peněz, protože 1. FC Brno patří ke klubům s nejvyššími rozpočty v lize. Ale vrátím se k otázce: pokud by existovala skupina lidí, kteří by řekli, že mají jasnou vizi a chtějí klubu pomoct, akcionáři se nikdy nebudou bránit tomu, abychom se s nimi bavili. Ale nikdo takový tady není.