Vývoj kauzy fotbalisty SUSE

30.12.2009 18:29

Brněnský fotbalista Sus vysoudil na svazu téměř deset milionů

30. prosince 2009  10:25 ZDROJ: idnes.cz

Fotbalový svaz musí brněnskému záložníkovi Martinu Susovi nahradit škodu za nevydání mezinárodní transferkarty. Rozhodl to nizozemský soud. Susovi, který kvůli tomu nemohl rok a půl hrát, zaplatí v přepočtu 9,5 milionu korun.

Sus chtěl v létě 2007 odejít z Brna do Twente Enschede. Klub však byl proti a vedení ČMFS hráči nevydalo transferkartu, neboť měl zaregistrovanou profesionální smlouvu. V Nizozemsku proto mohl s prvním mužstvem jen trénovat a dlouho nastupoval pouze za juniorku. Za Twente si zahrál až letos na jaře.

Jenže ve skutečnosti, jak popsal nizozemský list Tubantia, měl Sus jen amatérskou smlouvu a profesionální byla zaregistrována až později. Evropská fotbalová unie (UEFA) pak zjistila, že byla falešná.

Mezitím se Sus obrátil na nizozemský soud a loni na podzim spor v Utrechtu vyhrál.

"Momentálně mám volno, v pondělí v Brně normálně začnu přípravu. O celé kauze jsem měl díky právníkovi přehled a teď přišel výsledek. Doufám, že ty peníze dostanu," řekl Sus. "Jinak všechno nechávám na právníkovi, já se starám jen o fotbal."

Vedení ČMFS vydalo prohlášení, podle nějž se o výroku nizozemského soudu dozvědělo až z usnesení Obvodního soudu pro Prahu 6 doručeného na svaz dne 17. prosince letošního roku. Proti usnesení se odvolá.

Hráčův právní zástupce Gabriel Pothe však uvedl, že šance, že svaz nebude muset platit, je takřka nulová. Částka, kterou Sus vysoudil, byla prozatím na svazovém účtu zablokována. "Výši požadované náhrady nebudeme komentovat," řekl deníku Blesk sekretář svazu Rudolf Řepka.

Sus se letos v létě do Brna vrátil, na podzim odehrál pět ligových zápasů a vstřelil jeden gól. "Asi to bude mít následky pro svaz, ale měl jsem pravdu a peníze mi patří. Půldruhého roku jsem nehrál, to je dlouhá doba," dodal Sus.

 

 

Vývoj kauzy fotbalisty Martina Suse

1. února 2007 – hráč uzavřel smlouvu s 1. FC Brno. Podle něj na 5000 Kč, podle klubu na 8000 Kč. Na hráčově smlouvě (podle ředitele 1. FC Brno Radka Běláka jde pouze o návrh) je podpis sportovního ředitele Karla Jarůška, na klubové je i podpis majitele Romana Prose. Podle výpisů z účtu hráč dostal za únor až duben 5000 Kč, za květen pak 7100 Kč. Pak už mu prý klub neposílal žádné peníze.

 

Obr. Martin SUS, hráč Brna vpravo

27. června – Sus poslal žádost o zrušení  registrace v ČMFS, k tomu došlo 17. července.

29. června – až nyní registrovalo 1. FC Brno smlouvu s Martinem Susem u ČMFS.

6. září – nizozemský klub z Enschede zažádal o povolení k registraci hráče, ČMFS odpověděl až za dva měsíce, že hráč má platnou smlouvu s 1. FC Brno.

6. prosince 2007 – hráč odstoupil od smlouvy s  klubem.

4. ledna 2008 – klub odstoupení od smlouvy neuznal. Ve smlouvě se praví, že pokud klub do 15 dnů nereaguje, má se za to, že výpověď přijímá.

31. března – Sus podal trestní oznámení na 1. FC Brno za padělání smlouvy.

Červen – policie případ odložila, neshledala na něm znaky trestného činu.

22. srpna – Sus podal u nizozemského soudu žalobu na ČMFS, že mu nezákonně brání v přestupu.

5. listopadu 2008 – soud v Utrechtu dal Susovi za pravdu a uložil ČMFS do deseti dnů od doručení rozsudku napomoci k Susově transferu do Nizozemska.

3. prosince 2008 - UEFA rozhodla, že Susova profesionální smlouva na ČMFS je falešná

7. února 2009 - Sus podepsal smlouvu s Twente Enschede

24. září 2009 - přestoupil do Brna

prohlášení čmfs

"Dne 5.11. 2008 vydal civilní soud v holandském Utrechtu rozhodnutí ve věci náhrady škody vůči ČMFS za nevydání ITC (mezinárodní transfer karty) hráče Martina Suse do Nizozemska.

O tomto rozhodnutí nové vedení ČMFS nevědělo a doposud ho nemá k dispozici, jelikož tato kauza nebyla předána v rámci právní agendy současné advokátní kanceláři svazu a ani právní agendě Legislativně-právního oddělení nebyla řádně předána. O rozhodnutí civilního nizozemského soudu se stávající vedení ČMFS dozvědělo až z usnesení Obvodního soudu pro Prahu 6 doručeného na svaz dne 17.12. tohoto roku.

Fotbalista Sus žádá po svazu odškodné za to, že svaz nevydal v roce 2008 jeho ITC z důvodu platné profesionální smlouvy s 1. FC Brno, která byla registrována na ČMFS.

Svaz se proti usnesení Obvodního soudu pro Prahu 6 odvolá a tím toto usnesení nebude pravomocné do konečného vyřešení sporu. Prozatím jsou svazu blokovány prostředky pouze do výše nárokované škody, s jejíž výší svaz navíc nemůže souhlasit, protože v období, za které je část náhrady škody nárokována, již nebyl k vydání ITC důvod.
ČMFS řeší spor skrze svého právního zástupce."